Лекция "Илья Сергеевич Глазунов - живот и творчество" в зала 7 на НХА
Лекцията е подготвена на основата на експозицията в Московската държавна картинна галерия, носеща името на акад. Глазунов.
Лекция: "Илья Сергеевич Глазунов - живот и творчество" на 25.12.2010 (четвъртък) от 17,00 ч. в зала 7 на Националната Художествена Академия.
Лектор: Екатерина Скорбогачьова - доктор по изкуствознание, директор на музея при Руската Академия за живопис, скулптура и архитектура "Илья Глазунов", главен специалист в Московската държавна картинна галерия на Народния художник на СССР академик Илья Глазунов, научен сътрудник във фонд "Светът на руската душа".
Лекцията е подготвена на основата на експозицията в Московската държавна картинна галерия, носеща името на академик Глазунов. Съпроводена е с над сто фотоса.
Дава възможност студенти, преподаватели, художници и ценители на изобразителното изкуство да се докоснат до творчеството на световноизвестния руски художник.
Акад. Илья Сергеевич Глазунов е световно известен руски художник. Ректор и основател на Руската Академия за живопис, скулптура и архитектура; народен художник на СССР; действителен член на Руската художествена академия; лауреат на Държавна премия на РФ; почетен член на Кралската Художествена Академия на Мадрид и Барселона; кавалер на наградата на ЮНЕСКО за принос в световната култура "Златен медал Пикасо"; лауреат на премията Дж. Неру и др.
Създавайки над 6000 картини през втората половина на ХХ и началото на ХХI век, автор на изключителни монументални платна, нямащи аналог в световното изкуство като: "Мистерията на ХХ век" /1977-79/, "Приносът на народите на нашата страна в световната култура и цивилизация" /1980/, "Вечната Русия" /1988/, "Великият експеримент" /1990/, "Моят живот" /1994/, "Разгром на храма в Пасхалната нощ" /1999/, "Пазарът на нашата демокрация" /1999/. През 2003 г. той създава грандиозна композиция "Великият Китай" /размер 4,5 х 16 м/, отразяваща историята на тази държава от древността до наши дни. Понастоящем работи над нова монументална картина "Разкулачване", посветена на трагичните събития в историята на Русия.
Пресата нерядко назовава Илия Сергеевич Глазунов "художник на кралете и крал на художниците". На него позират кралете на Испания, Швеция, Виетнам, Лаос, много видни личности на ХХ век като: Индира Ганди - премиер-министър на Индия, Салвадор Алиенде - президент на Чили, У. Кеконен - президент на Финландия, Фидел Кастро и др. Многократно е пътувал зад граница, по покана на световни лидери, а в редица столици са преминали триумфално негови изложби.
Толкова многостранна е дейността и личността на художника, за което говори и фактът, че той работи под бомбардировките в "горещи точки" на планетата: Чили, Лаос, Никарагуа, създавайки цикли произведения, отразващи видяното от него.
Световно признати са: илюстрациите на Глазунов по произведения на руската класическа литература; образите от цикъла "Град"; редица архитектурни проекти; ескизи за театрални декори; проекти за интериор, в т.ч. на Големия Кремълски дворец, Посолството на РФ в Мадрид, Руската Академия за живопис, скулптура и архитектура, "Московската държавна картинна галерия - Илья Глазунов".
Той е историк, публицист, виден общественик, писател (автор на известната книга "Русия разпята").
Илья Сергеевич Глазунов заслужено е признат за най видния художник на ХХ век, често го наричат "Достоевски в живописта", тъй като чрез своето творчество той дава точна, обемна историко-философска оценка на пътя на Русия, изразявайки руското национално самосъзнание, отразявайки борбата между доброто и злото от древността до наши дни Всяко произведение на художника потвърждава неговите думи: "Аз служа на Русия".
2010-та е юбилейна за художника (той навърши 80 години). Събитието бе отбелязано в Москва с конференция през месец април, юбилейна изложба в Манежа, която се откри на 27 май т.г. и редица изложби в родината на художника и в чужбина.
Източник на новината - Евентс.бг
Сподели във Facebook!| < Предишна | Следваща > |
|---|






































